BLOG

                                                                       OKUMA HIZI ANAHTARI

Okuma Hızının hesaplanmasında şu formül kullanılır.

Diyelim ki 1 sayfalık 1 metin okundu metinde 500 kelime var bu 500 kelime 2 dakikada okundu, bu durumda;

Okuma hızı=okunan kelime sayısı/süre(dakika cinsinden) yani

OH= 500/2= 250 bu örneğimizde okuyucu dakikada 250 kelime okumaktadır.

Şimdi test sonuçlarının değerlendirmesini yapalım.

Hızlı Okuma Testi Ölçütü

  • Dakikada 80 ila 160 kelime= Oldukça yavaş okuyucu
  • Dakikada 160 ila 220 kelime= Türkiye Ortalaması
  • Dakikada 220 ila 320 kelime= Türkiye ortalamasının üstü ancak batı ülkelerinde bu rakam ortalama olarak kabul edilir.
  • Dakikada 320 ila 500 kelime= okuma hızı normalin üstünde demektir. Konsantrasyon artmaya başlamıştır. Bu noktadaki bireyler metne konsantre olmayı başarıyorlar.
  • Dakikada 500 ila 800 kelime= Bu rakam tüm dünyanın ortalama hızının üzerindedir.
  • Konsantre olmuş bir okuyucunun rakamlarıdır. Muhtemelen, hızlı okuma kursu almıştır. Eğer kurs almadan bu rakamı yakaladıysanız anlama oranınız %60’ın üzerinde ise oldukça yeteneklisiniz ya da kendinizi geliştirmişsiniz demektir.
  • Dakikada 800 ila 1300 kelime= Üst düzey okuma hızıdır. 1300 kelimeden fazlası teorikte imkânsızdır. Ancak test teknikleri sayesinde bu rakamı üstüne çıkmak mümkündür. Yine de bu rakamın üstü çok çok nadir görülür. Gelişmiş kurslar vasıtası ile bu rakam üzerine çok zor da olsa çıkılabilir.

Tuğçe Sarımen Kişisel Gelişim Merkezi tarafından verilen Mega Hızlı Okuma Teknikleri eğitimleri ile okuma seviyesi 3 kat’a kadar artış gösterebilir. Merkezimiz, Adana’nın ilk ve tek MEB Onaylı Mega Hızlı Okuma hizmeti veren kuruluşudur.

 

                                                                                                  KİTAP OKUMANIN BEYİNE YARARLARI

Hızlı Okuma Teknikleri, Fotografik Hafıza Teknikleri, Zihin Haritalama Teknikleri ve GETAP Öğrenci Gelişim ve Takip Uygulamasının Adana’daki öncüsü olan Tuğçe Sarımen Kişisel Gelişim Merkezi olarak kitap okumanın 15 yararını sizler için derlerdik;

1- Stresle Baş Etmenin Yolu Kitap Okumak
Bilimsel olarak kanıtlanmış kitap okumanın faydalarından biri de stresle baş edebilmekir. Yoğun ve yorucu bir geçen günün arkasından akşam uyumadan önce 30 sayfalık bir okumanın ruhsal açıdan sizleri rahatlattığı bilinmektedir.

2- Kelime Dağarcığınız Gelişir
Kitap okumanın en iyi faydalarından biri kelime dağarcığınızı geliştirmesidir. Kitaplarda sıklıkla kullanılan fakat bizlerin günlük konuşma dilimizde kullanmadığımız kelimeleri öğrenmiş olmak karşımızdaki insanı etkilemede oldukça başarılı bir yöntemdir. Bu sizin daha kültürlü ve kendine özgüveni olan biri olmanıza yardım eder.

3- Kitap Okumak Hafıza Sorunlarının Çözümüdür
Özellikle yaşlanma ile ortaya çıkan hafıza sorunlarının en etkili çözümü kitap okuyarak zihinsel aktivitelerin canlı tutulmasıdır. Kitap okuyan insanlarda Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskleri %50 oranlarında düşmektedir. Zihin için en iyi egzersiz bu nedenle kitap okumaktır. Kitap okumak neden önemlidir? sorusunun en doğru cevabı bu olabilir.
4- Yaşamı Sevmek İçin Bir Nedendir

Günlük yaşamın stresi çoğu zaman hayattan koparak hantal bir yaşam sürmemize neden olur. Özellikle edebiyat türündeki kitaplar kurguları ile size farklı bir dünya sunar. Kitap okuyan insanların umutları her daim taze kalır.
5- Kaliteli Uyku için Kitap Okumak
Uykuya dalamayan insanlar için bilim adamların önerdiği yöntemlerden biri olan kitap okumak bilimsel açıdan kanıtlanmış bir tekniktir. Uykudan önce okunacak birkaç sayfa ya da pasaj rahatlamanıza sebep olacaktır.
6- Kitap Okuma Alışkanlığınız Bulaşıcıdır!
Anne-babaların üzerine düşen en büyük sorumluluklardan biri çocuklarına kitap okuma alışkanlığı kazandırmasıdır. Okuyan anne baba çocuklar için iyi bir örnek olur ve kitap okuma çocuklarda düzenli bir alışkanlık haline gelir.
7- Kendinizi Daha İyi İfade Edersiniz
Bilginiz artacak, kelime hazneniz gelişecek dolayısı ile kendinizi daha iyi ifade etmiş olacaksınız. İletişimi gelişmiş bireyler gerek sosyal yaşamları gerekse iş yaşamlarında başarıyı çok kolay yakalayabilirler.
8- Yalnızlık Hissini Yaşamazsınız
Kitapların en iyi arkadaş olduklarını sıklıkla duyarsınız. Günün her anında her yerde yanınızdaki en samimi dostunuzdur. Kitap okuyan insanlar yalnızlıktan şikâyet etmezler. Boş zamanlarını değerlendikleri için kimseye ihtiyaç duymazlar.
9- Pratik Düşünmeyi Geliştirir
Olaylara pratik bir açıdan yaklaşmak her zaman için doğru hamledir. Bu nedenle devamlı beyni çalıştırmak gereklidir. Zihniniz için yapacağınız egzersizler arasında kitap okumak iyi bir tercih olabilir. Bir konuda çabuk düşünüp çabuk yorum yapmanın çözümlerinden biri kitap okumak olacaktır.
10- Karar Verme Mekanizmanız Güçlenir
Bireyin yaşamı boyunca hayatının önemli dönemlerinde karar vermesi gereken konular oluşabilir. Bu tarz kritik durumlarda çok kitap okuyan bireyler artıyı eksiyi doğru şekilde ölçerek kararlarını en doğru şeklini belirleyebilirler.
11- Genel Kültürünüz Artar
Kitap okumak her zaman için sizlere yeni şeyler katar. Örneğin kişisel gelişim alanındaki kitaplar sizi yaşama daha iyi tutunmanızı sağlar. Hangi türden kitap okursanız okuyun mutlaka bilmediğiniz bir konuda bilinçlenmenizi sağlayacaktır.
12- Kitap Okumak Sizi Zeki Yapar
Kitap okumak sizi zeki yapar. Bilimsel olarak kanıtlanmış olan kitap okumanın faydaları arasında yer alan bu durum deneylerle ispatlanmıştır. Düzenli kitap okuyan bireylerde beyinleri yeni nöronların oluşmasına izin veriyor bu da kişiyi daha zeki biri yapıyor.
13- Hediye Almak ve Size Hediye Seçimi Kolaylaşır
Özel günlerde hediye seçimi oldukça zordur. Bu durumlarda size de birilerinin hediye alırken çok zorlandığını tahmin edersiniz. Kitap okuyan insanın çevresi de bu açıdan değişecektir. Sizin gibi birçok kitap kurdu arkadaşınızın olması onlara hediye seçerken asla zorlanmamanızı sağlar. Size de kitap hediye edilmesi mutlu olmanızı sağlayacaktır.
14- Kitap Okumak Uzmanlaşmanızı Sağlar
Eğitimini aldığınız alanda çok fazla kitap okumak sizin o alanda uzmanlaşmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle tercih ettiğiniz alanda uzman olmanız da iş yaşamında daha çok para kazanmanıza yardımcı olur.
15- Kitap Okumak Etkili Bir İlaçtır
Kitap okumayı hiç ilaç olarak düşündünüz mü? Evet, kitaplar yalnızlık çektiğinizde en sevimli ilacınız olacaktır. Ayrıca grip ile boğuşuyor ve yataktan çıkamıyorsanız bir kitap ile asla sıkılmadan o yatakta yatabilirsiniz. İşte bu nedenle kitap okumak etkili bir ilaçtır.

Kaynak:https://kidega.com/blog/kitap-okumanin-kanitlanmis-15-faydasi

SINAV BAŞARISI VE GETAP

Ülkemizde anasınıfıyla birlikte eğitim basamaklarını çıkmaya başlayan bireyleri eğitim hayatı boyunca birçok sınav beklemektedir. İlkokul birinci sınıftan itibaren ilk sınav Bilim ve Sanat Merkezi’ne (BİLSEM) giriş sınavıdır. Bu sınav her öğrencinin girme mecburiyeti olmadığından diğer sınavlar kadar öne çıkmamaktadır. Zaten BİLSEM sınavında bireyin zihinsel potansiyeli ölçüldüğünden ve bu ölçme işlemi zeka ölçekleriyle yapıldığından, bireyin bu sınava “hazırlanması” söz konusu değildir. Ebeveynler en azından BİLSEM sınavında stres yaşamamalı, çocuğa da böyle bir yük yüklememelidirler.

Eğitim sisteminde yer alan ve bireyin geleceğini doğrudan etkileyen asıl sınavlar ise liseye geçiş sınavı ile başlamaktadır. Liseden sonra üniversiteye giriş sınavı gelir. Üniversiteyi bitiren bireyleri ise bölümlerine ve hayat hedeflerine göre Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), Yabancı Dil Sınavı (YDS) gibi sınavlar beklemektedir. Saydığımız ve eğitim hayatımız boyunca kaçınılmaz olan bu sınavların bazı ortak özellikleri bulunmaktadır. Sınavların isimleri, içerikleri değişse de bazı özellikler her sınavda yer almaya devam etmektedir. Bireyin eğitim hayatında karşılaşacağı sınavlardaki bu ortak özellikleri bilmesi ve buna göre hazırlık yapması, bu sınavlarda başarılı olmanın en önemli şartlarındandır. Şimdi bu özellikleri ve başarı için önerilerimizi başlıklar halinde inceleyelim.

Okuduğunu Anlama Düzeyi

Eğitim sistemimizde yer alan her sınavda ölçülen becerilerden biri “okuduğunu anlama” becerisidir. Okuduğunu anlama düzeyi bireyin sınav başarısı için ilk şarttır. Yapılan araştırmalar ülkemizde okuduğunu anlama düzeyinin oldukça düşük olduğunu gösteriyor. Okuduğunu anlama ilk önce sözel sorular için önemli gözükse de, sayısal sorular da (örneğin problemler) -sözel olarak sorulduğu için-okuduğunu anlama düzeyi düşük olan bireyler için handikap oluşturmaktadır.

Sınavlarda başarı için okuduğunu anlamak yetmiyor. Zaman sınırlaması olduğu için bireyden hem okuduğunu anlaması, hem de hızlı okuması isteniyor. Bu durumda bireyin okuduğunu anlaması kadar hızlı okuması da önemli hale geliyor. Neler yapılmalı?

  • İlkokuldan itibaren okumaya çok önem verilmelidir. Hemen belirtmek lazım “ebeveyni kitap okuyan” çocukların okuma düzeyi ile ebeveyni kitap okumayan çocukların okuma düzeyi arasında önemli fark var. Etrafında erken çocukluktan itibaren kitaplar ve kitap okuyan insanlar gören bireylerin okuma düzeyi oldukça yükseliyor. Dolayısıyla çocuğumuzun kitap okumasını istiyorsak öncelikle bizim okumayı sevmemiz gerekiyor.
  • Okuma önce harfleri birleştirme becerisiyle başlıyor ancak daha sonra kelimeleri bir bütün olarak algılamaya başlıyoruz. Yani okumayı öğrendikten sonra gördüğümüz bir kelimeyi harflerine ayırarak okumuyor adeta fotoğraf gibi bütünsel olarak algılıyoruz. Birey okumayı öğrendikten sonra bir kelimeyi ne kadar çok görürse o kadar okuduğunu anlama düzeyi yükselecektir. Bu da bol bol okumaya bağlıdır.
  • Hızlı okumaya yönelik bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler birçok hızlı okuma eğitimlerinde yer almaktadır. Bu yüzden uzmanlar sınav başarısı için “hızlı okuma eğitimi” almayı tavsiye etmektedirler.

İşlem Hızı

İşlem hızı, dışarıdan gelen bilgiyi fark etme, algılama, işlemleme ve belleğe kaydetme süreci olan bilgi işlem sürecinde ortaya çıkan hız olarak tanımlanmaktadır. İşlem hızı kişiden kişiye farklılık gösterir. Halk arasında yaygın deyim olan “leb demeden leblebiyi anlamak” işlem hızı ile ilgili olarak kullanılmaktadır. Bazı öğrenciler sınıfta bir konu anlatılırken daha konunun başında öğrenirken, bazı öğrencilerin birkaç kez konuyu dinlemeleri gerekebilir. İşte bu durum bireyin işlem hızıyla orantılıdır.

Peki, bazı bireylerde işlem hızı neden istenen düzeyde olmaz?

Bu sorunun birçok cevabı olabilir. Öncelikle bireyin bilgi işlem sürecinde ortaya çıkan bir bozukluk sonucu olduğu düşünülür. Örneğin bireyin işitme duyusunun yetersiz olması bilgi işlem sürecini doğrudan etkileyebilir. Ya da nörolojik bir sorun bireyin işlem hızını olumsuz etkileyebilir. Burada en çok üzerinde durulması gereken; bir sorunu olmadığı halde düşük işlem hızına sahip bireylerdir. Bu bireylerin en büyük sorunu işlem hızını artıracak yeterli “egzersiz” yapmamalarıdır.

O zaman karşımıza şu soru çıkıyor; hangi egzersizler?

Beynimiz anne karnından itibaren her an büyük bir hızla gelişir. Özellikle erken çocuklukta gelişim hızı oldukça yüksektir. Gelişim döneminde beynimiz ne kadar çok uyaranla etkileşime girerse o derece gelişir. Örneğin fare deneylerinde, bir farenin ortamına bir şey konulmuyor, diğerine ise oyuncaklar konuluyor… Oyuncakla oynayan farenin beyni daha çok gelişiyor. Buradan yola çıkarak, sürekli işlem hızını artıracak etkinlikler yapan bireylerin işlem hızının diğer bireylere göre daha çok gelişeceğini söylemek mümkündür. Yapılan çalışmalar GETAP zihin egzersizleri gibi bilişsel açıdan bireyi geliştiren etkinliklerin işlem hızı konusunda oldukça verimli olduğunu ortaya koyuyor.

Sonuç olarak, işlem hızı istenen düzeyde olmayan bireylerin öncelikle nörolojik, duyuşsal bir sorunlarının var olup olduğuna bakılmalı; eğer böyle bir sorun yoksa GETAP zihin egzersizleri gibi işlem hızını artıracak etkinlikler yaptırılmalıdır. Tuğçe Sarımen Kişisel Gelişim Merkezi olarak Hızlı Okuma, Hafiza Teknikleri, Zihin Haritalama tekniklerinin Adana’daki öncüsü ve bu hizmetleri MEB bünyesinde sunan ilk ve tek kurum olarak Adana’da GETAP Uygulama Merkezimizle yılların sınav tecrübesini kurumsal kalitemizle sizlerle buluşturuyor, sınava girecek öğrencilerimizin dikkat, konsantrasyon, mantık muhakeme ve işlem yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı oluyoruz.

 

 

MEGA HIZLI OKUMA NEDİR?

Son yıllarda yapılan araştırmalar, insanların çok hızlı okuyabileceklerini bilimsel olarak kanıtlamıştır. Sınav rekabeti, yoğun iş temposu ve zamanın verimli kullanılması zorunlulukları hayatımızda hızlı okumayı birinci öncelikler sırasına getirmiştir.

Çok hızlı okuyarak, zamandan tasarruf etmek kesinlikle mümkündür. Ancak, bununla birlikte, çok daha kısa zamanda çok daha hızlı okunulan metinlerin hafızada tutulabilmesi de gerekmektedir. Eğer, okuduklarınızı hafızanıza yerleştiremiyor ve gerektiğinde hatırlayamıyorsanız, çok hızlı okumanın hiçbir anlamı yoktur.Böyle bir hızlı okuma, zamanı boşa harcamaktan başka birşey değildir.

“MHO – Mega Hızlı Okuma” programı hem öğrenciler, hem de yetişkinler için dünyada sonuçları kanıtlanmış olan Türkiye’deki güvenilir, tek “Anlayarak Hızlı Okuma Programı”dır. Tuğçe Sarımen Kişisel Gelişim Merkezi olarak Mega Hafıza markasının Adana Temsilcisi olarak Memoriad Dünya Zeka Olipiyatları onaylı eğitimlerimizle Hızlı Okuma Tekniklerimize hem YKS-LGS sınavlarına hazırlanan öğrencilere hem de zamanını etkin kullanarak kendini geliştirmek isteyen yetişkinlere hizmet vermekteyiz.

 

HAFIZA TEKNİKLERİ NEDİR?

Öğrenmeyi kalıcı yapan, bilginin anlam kazanması ve gerektiğinde kullanılmasında en önemli etkenin hafızamız olduğunu bilmeyen var mı?

Öğrenmek, bilgiyi hafızaya kayıt edemedikten sonra bir anlam ifade eder mi?

Hızlı öğrenmek, bilgiyi ilk defasında ve kalıcı hafızaya kaydetmek demektir.

Tuğçe Sarımen Kişisel Gelişim Merkezi, Mega Hafıza markası Adana Temsilcisi olarak Memoriad Dünya Zeka Olimpiyatları onaylı Hafıza Teknikleri eğitimlerimizle hem YKS-LGS’ye yönelik çalışan öğrencilere hem de yöneticilere, yönetici adaylarına, kariyerinde daha ileri seviyelere ulaşmak isteyen yetişkinlere  hizmet vermektedir.